fbpx
This error message is only visible to WordPress admins
This endpoint has been retired

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Europa Podróże

Najważniejsze tradycje noworoczne w Hiszpanii, czyli jak się dobrze przygotować?

spain
Jedną z zalet spędzania świąt za granicą jest możliwość obserwowania związanych z nimi zwyczajów, często różnych od obchodzonych w Polsce. Podobnie było podczas mojego noworocznego wypadu do Walencji – wiele rzeczy było dla mnie nowych, to był mój pierwszy Sylwester pod chmurką i… sprawdźcie sami, co jeszcze było mi dane robić podczas prawdziwie hiszpańskiej sylwestrowej zabawy!
Na początek – bieg

Mieszkańcy Walencji przywitanie Nowego Roku zaczynają już dzień przed Sylwestrem. Wtedy to można wziąć udział w wyścigu San Silvestre, którego trasa biegnie ulicami Walencji. Biorą w nim udział całe rodziny, często w przebraniach.

Tradycyjne potrawy

W Sylwestra najważniejszym wydarzeniem jest rodzinny obiad, na który podaje się m.in. owoce moża, pieczona jagnięcinę i bogavante, czyli homara po hiszpańsku. , jest to jeden z rzadkich momentów, gdy na hiszpańskim stole pojawiają się obok siebie dania z ryb i mięs. Niestrawności unika się popijając pyszne czerwone wino. Jednym z dań, które warto – według tradycji – zjeść jest potrawa z soczewicy (czasem z dodatkiem chorizo). Każde ziarenko symbolizuje monetę, im więcej ich zjemy, tym bogatsi będziemy w nadchodzącym roku. Warto też pamiętać, by wznosząc pierwsze toasty szampanem wrzucić do kieliszka złoty kolczyk lub pierścionek.

Rok w podróży

Kolejna tradycja ma nam zapewnić wiele podróży w nowym roku. Jak się domyślacie, zrobiłam wszystko, by zagwarantować sobie kolejny rok wypełniony wyjazdami! Nie było to nic trudnego – po prostu przespacerowałam się z walizką uliczkami wokół mieszkania — tym przecież była moja droga do miejsca noclegu, prawda? Dla tych, którzy nie mają ochoty na wojaże jest inne rozwiązanie – należy walizkę – po spacerze po mieszkaniu – postawić blisko drzwi.

Co założyć w Sylwestra?

Nadchodzi moment przygotowań do przywitania Nowego Roku. Co dobrze będzie założyć? Czerwoną bieliznę! Jest to tradycja wywodząca się ze Średniowiecza, kiedy z jednej strony nie należało zakładać ubrań w czerwonym kolorze (kojarzył się z diabłem i czarami), a z drugiej zimą czerwony kolor był symbolem życia. Kompromisem było zakładanie czerwonych ubrań tak, by były niewidoczne. Dziś czerwona bielizna ma przynieść szczęście.
Ci, którzy w ostatniej chwili zorientują się, że są nieprzygotowani nie muszą się martwić! Na każdym bazarze i w sklepie znajdziecie czerwone koronki do ubrania. Ja musiałam z tego zrezygnować, ponieważ przyleciałam do Walencji w ostatniej chwili przed fiestą.

Najsłynniejsza tradycja – 12 winogron

Hiszpanie lubią świętować nadejście Nowego Roku wspólnie, często spotykają się na publicznych placach. W Walencji jest to Plaza del Ayuntamiento i tam właśnie przyszło mi przywitać Nowy Rok. Pięć minut przed północą rozpoczął się piękny pokaz sztucznych ogni. Każdy z obecnych miał przy sobie 12 winogron, które należy zjadać po kolei, razem z każdym biciem zegara zwiastującym północ. Jeśli uda nam się dotrzymać kroku zegarowi, będziemy mieć szczęście w nowym roku. niestety nie udało mi się kupić winogron na czas, ale na szczęście zgromadzeni na placu Hiszpanie chętnie mnie nimi częstowali. Kolejnym etapem świętowania jest składanie życzeń i… zabawa do białego rana.

Wejść w nowy rok dobrą nogą

W sumie już od północy możemy zacząć zwracać uwagę na to, którą nogę stawiamy jako pierwszą. Pierwszeństwo ma noga prawa, bo to ona zapewnia szczęście. Kluczowe momenty to: krok po zjedzeniu winogron, powrót z sylwestrowej zabawy do domu, wstawanie z łóżka i wyjście z domu w Nowy Rok. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, zwłaszcza jeśli zabawa była udana.

Zabawa do rana

Bilet na imprezę Sylwestrową warto zaplanować wcześniej, aby nie rozczarować się na miejscu brakiem miejsca. Osobiście korzystałam ze strony: https://xceed.me, ale nie okazała się ona bardzo pomocna w wyborze. Muzyka w klubie okazała się zupełnie inna, niż w ogłoszeniu wydarzenia. Miał to być indie rock i pop, a na miejscu puszczali jedynie disco, które zupełnie nie trafia w mój gust. Następnym razem sprawdzę lepiej stronę klubu, opinie, filmy i zdjęcia z imprez, aby ponownie się nie rozczarować. Przy wejściu zamiast drinka dostałam cotillón czyli pakiet sylwestrowych gadżetów. Zwykle są to papierowe maski, czapeczki, trąbki, serpentyny i szal boa, co jest typowym zestawem na hiszpańskich imprezach.

Nowy Rok

Hiszpański Año Nuevo jest bardzo spokojny – wszyscy dochodzą do siebie po nocnych szaleństwach. Dlatego większość restauracji i barów była tego dnia zamknięta. Wracając do domu warto się jednak rozglądać za lokalami zwanymi churrería lub pastelería. Można tam skosztować – podobno idealnego po imprezie – przysmaku zwanego churros. Są to smażone paski ciasta, które można zjeść  gorącą kawą lub czekoladą.
Ja nie przepadam za tym tłustym przysmakiem, ale po ciężkiej nocy, może rzeczywiście postawić na nogi.

Hiszpańskie churros

Cieszę się, że udało mi się świętować Nowy Rok, choć w części zgodnie z hiszpańskimi tradycjami! Mam nadzieję, że wszystkie dobre wróżby się spełnią i ten rok będzie dla mnie szczęśliwy i pełen przygód, a przede wszystkim z licznymi podróżami!

    Zostaw komentarz