fbpx
This error message is only visible to WordPress admins
This endpoint has been retired

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Europa Podróże

Plan na spontaniczny weekend? Wyjazd do Berlina!

Aż trudno mi uwierzyć, że byłam tu dopiero pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Sprawdźcie mój plan podróży na niecałe 48h w tym mieście. W pierwszej części opowiem, co udało mi się zobaczyć w tak krótkim czasie, zaś w drugiej podam parę praktycznych wskazówek, które mogą ułatwić Wasz pobyt w Berlinie. Wspomnę np. o poruszaniu się po mieście, hotelach i restauracjach.

Dzień 1

Na miejsce dotarłam późno, mogłam zatem jedynie udać się metrem na pobliski Alexanderplatz, by poczuć atmosferę miasta. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnego interesującego miejsca i mój piątek skończył się falafelem w Döner Inn Kebab.

Dzień 2

Pierwszego dnia udało mi się zobaczyć kilka ciekawych miejsc – cały dzień spędziłam zwiedzając Berlin!

• Kolumna Zwycięstwa (Siegessaule)

W parku Tiergarten znajduje się Kolumna Zwycięstwa z tarasem widokowym na wysokości 50m. Można stąd podziwiać widok na park Tiergarten oraz niemal cały Berlin. Trzeba jednak przygotować się na wspinaczkę po stromych i wąskich schodach. Z placu przed wieżą wyruszyła pierwsza Love Parade w 1989 roku.

berlin kolumna zwyciestwa

• Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

Jedno z najbardziej charakterystycznych dla Berlina miejsc i jednocześnie symbol Zjednoczonych Niemiec. Brama znajduje się przy Placu Paryskim, który uznaje się za jeden z najpiękniejszych w Berlinie

• Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Wzniesiony, by przypominać przechodniom o Holokauście. Zaprojektował go Petera Eisenman, a wybudowany został na początku XXI wieku. Zajmuje powierzchnię 19 tys. m².

berlin pomnik pomordowanych zydow

• Checkpoint Charlie
Według wielu przewodników jest to jeden ze stałych punktów zwiedzania na mapie Berlina. Checkpoint Charlie był najbardziej znanym przejściem granicznym pomiędzy Wschodnim a Zachodnim Berlinem. Można tutaj sobie zrobić zdjęcie z “wartownikami”, oczywiście za opłatą – 2€.
Na rogu mieści się kultowa kawiarnia Cafe Adler, w której podobno w czasach zimnej wojny ukrywali się zachodni agenci.

berlin checkpoint charlie

• Berlińskie Zoo w dzielnicy Tiergarten
Tak naprawdę, zwiedzanie zoo nie jest czymś, co lubię robić. Wspominam o tym miejscu dlatego, że znajduje się w pobliżu innych interesujących obiektów i może ktoś z Was będzie miał ochotę je odwiedzić. Bilet kosztuje 15,5€ lub 21€ jeśli chcemy też zobaczyć Akwarium.

Wieczór:

Ten wieczór spędziłam o wiele ciekawiej niż poprzedni, najpierw  – przez przypadek – jadąc wzdłuż Sprewy znalazłam miejsce, w którym poczułam się jakby nagle ktoś przeniósł mnie w sam środek gorącej Afryki, czyli Yaam Beach. Afryka w sercu Berlina? Dokładnie tak – muzyka, zapachy, afroamerykańskie jedzenie i sami zadowoleni ludzie wokół. Minusem była selekcja przy wejściu, no i opłata, choć pobierają ją by w ten sposób zdobyć środki na funkcjonowanie klubu. Nieco dalej odkryłam Holzmarkt. To również kluby i puby  nad rzeką Sprewą, można tam również znaleźć coś do jedzenia.

Dzień 3

Ostatniego dnia również udało mi się wygospodarować dość dużo czasu, choć niestety, nie zobaczyłam wszystkiego, co chciałam.

• East Side Gallery
Miejsce, w którym historia spotyka się ze sztuką, a które podziwiać można podczas spaceru lub pikniku nad rzeką. Galeria ta, to tak naprawdę fragment berlińskiego muru, na którym znajdują się  tak popularne graffiti, jak pocałunek Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera, BerlYn czy Trabant. Niestety, niektóre grafiki zostały częściowo zniszczone, a po pozostałych coraz bardziej widać upływający czas. Galeria nie jest dofinansowywana przez państwo, co pewnie byłoby jakimś rozwiązaniem problemu.

Bądźcie przygotowani na tłum podziwiający galerię razem z wami – jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście.

bur merlinski mural

mur berlinski berlin

mur berlinski pocalunek

Uścisk Breżniewa i Honeckera, namalowany 20 lat temu na murze berlińskim, należy do symboli politycznego przełomu.

• Potsdamer Platz
Nazywany czasem “małym berlińskim Manhattanem”. Można tu obejrzeć przykłady futurystycznej architektury: budynki Sony Center i Daimler-Chrysler. Warto tu zajrzeć po zachodzie słońca, kiedy dach Budynku Sony Center jest podświetlany na różne kolory.

• Port lotniczy Berlin-Tempelhof
Ogromny betonowy obiekt, który kiedyś pełnił rolę lotniska na poły wojskowego. Obecnie lotnisko jest nieczynne, ale miejsce powoli nabiera zupełnie nowego charakteru. Z betonowej pustyni staje się centrum rekreacyjnym Berlina.
Można tu jeździć rowerem albo na rolkach i przyznam, że jest to dla mnie bardzo dobry pomysł na spędzanie czasu. Poza tym odbywają się tu firmowe eventy i małe koncerty.

berlin lotnisko tempelhof

• Classic Remise
Miejsce obowiązkowe dla każdego fana motoryzacji. W tej dawnej zajezdni tramwajowej można zobaczyć stare i nowe pojazdy, było to ciekawe nawet dla mnie, która na co dzień nie interesuje się samochodami. Co ważne – wstęp jest darmowy.

classic remise berlin

classic remise berlin samochody
classic remise berlin kierownica
Na co zabrakło mi czasu:

Jeśli uda się Wam zostać w Berlinie trochę dłużej niż mi, spróbujcie zobaczyć miejsca, które chciałam odwiedzić, jednak nie było to możliwe z braku czasu.

• Bundestag (Deutscher Bundestag) – druga obok Bundesratu (Rady Federalnej) izba parlamentu Niemiec. Bezpłatne bilety trzeba rezerwować wcześniej, najlepiej z dużym wyprzedzeniem. Próbowałam to zrobić 3 dni przed wyjazdem, ale na cały weekend nie było to już dostępne.

berlin bundestag

• Kreuzberg i ryneczki z żywnością
To dzielnica, której zdecydowanie chciałabym się bardziej przyjrzeć. Jest kolorowa i znacznie ciekawsza niż inne części miasta. Tutaj też warto wpaść na jedzenie, zwłaszcza w co drugą niedzielę, kiedy to – od rana – w Markethalle Neun na Kreuzbergu można obejrzeć stragany z ofertą lokalnych dostawców i okolicznych restauracji. A jeśli wybierzemy się na weekend do Berlina latem, to możemy odwiedzić ryneczek śniadaniowy.

• Wieża Telewizyjna, najwyższy budynek w Niemczech, ma bowiem aż 368 metrów wysokości. Bilet wstępu kosztuje 15.50€.

berlin wieza telewizyjna zblizenie

• Wyspa Muzeów północna część wyspy Spreeinsel, leżącej na rzece Sprewie, to kompleks 5 muzeów: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum. W 1999 r. Wyspa została wpisana na listę UNESCO.

• Katedra w Berlinie. Położona niedaleko Alexanderplatz, powstała na początku XX wieku, zaś po zniszczeniach wojennych rozpoczęto jej odbudowę w 1975 roku. Z kopuły Katedry można podziwiać panoramę Berlina, jednak by móc ją zobaczyć, trzeba przejść aż 270 schodów. Zwiedzanie Katedry Berlińskiej jest płatne.

    Zostaw komentarz